Jak być bezpiecznym w sieci?

...

Żyjemy w czasach, w których z poziomu telefonu mamy dostęp do wiedzy niemal całego świata. Im więcej czasu spędzamy w sieci, tym więcej danych o nas zbierają różne agencje. Teraz to już nie tylko spersonalizowane reklamy - organizacje rządowe, wojskowe, korporacyjne, finansowe i medyczne posiadają niewyobrażalną ilość informacji o naszym życiu. Przez ostatnie kilka lat Internet niesamowicie się rozwinął, co niestety niesie ze sobą również niebezpieczeństwa w postaci cyberataków. Jak się przed nimi chronić?


Definicja

...

Aby wyjaśnić termin cyberbezpieczeństwo, musimy zacząć od wyjaśnienia pojęcia cyberprzestrzeni. Jest to iluzja świata rzeczywistego rozumiana jako przestrzeń przetwarzania i wymiany informacji tworzona przez systemy teleinformatyczne. Co za tym idzie, cyberbezpieczeństwo obejmuje zagadnienia związane z bezpieczeństwem cyberprzestrzeni, czyli zachodzących na jej obszarze procesów przetwarzania informacji i interakcji w sieciach teleinformatycznych. Opiera się również na unikaniu korzystania z niebezpiecznych stron internetowych, które często narażone są na ataki cyberprzestępców, a także na ograniczeniu podawania w Internecie szczegółowych danych osobowych.


Jakie wyzwania napotyka cyberbezpieczeństwo?

...

Najtrudniejszym wyzwaniem dla cyberbezpieczeństwa jest nieustannie zmieniający się charakter zagrożeń. Elementy cyberbezpieczeństwa obejmują między innymi następujące zagadnienia:

  • bezpieczeństwo sieci
  • bezpieczeństwo aplikacji
  • ochrona danych
  • zarządzanie tożsamością
  • bezpieczeństwo w chmurze

Wiele organizacji koncentruje ogromną część swoich zasobów cyberbezpieczeństwa na ochronę tylko najważniejszych elementów ich systemu. Dziś takie podejście niestety jest niewystarczające, ponieważ zagrożenia zmieniają się w mgnieniu oka. Aby lepiej zadbać o bezpieczeństwo w sieci, wiele osób związanych z cyberbezpieczeństwem zaleca przejście w kierunku ciągłego monitorowania i ocen zagrożeń w czasie rzeczywistym.

Niestety nasze bezpieczeństwo zagrożone jest nawet na pozornie zabezpieczonych stronach. Znanych jest wiele rodzajów cyberataków jak Malware, SQL Injection czy Man in the Middle. Jednym z nich jest atak DDoS, czyli blokowanie odbiorcy możliwości otworzenia strony internetowej poprzez jednoczesne logowanie na tę samą stronę wielu użytkowników. Wywoływany w ten sposób sztuczny ruch wzmacnia zainteresowanie ludzi na przykład produktem dostępnym w sklepie internetowym.


Jak zapobiegać atakom?

...

Podstawą w ochronie danych jest korzystanie z dobrego antywirusa. Korzystając z Internetu, zawsze powinniśmy upewniać się, że jest on aktualny. Wiele programów antywirusowych korzysta z technologii, takich jak sztuczna inteligencja, które dyskretnie i skutecznie chronią użytkowników przed najnowszymi zagrożeniami. Poza tym powinniśmy upewniać się, że nasze hasła są bezpieczne i mocne. Bronią one dostępu do naszych danych na profilach społecznościowych czy kontach bankowych, dlatego pamiętajmy o racjonalnym udostępnianiu informacji o naszym życiu w Internecie.